topení • vodoinstalace • kotle na dřevo • krbová kamna s teplovodním výměníkem a možností napojení radiátorů • automatické kotle na spalování uhlí, pelet, zemědělských produktů • regulace topných systémů • tepelná čerpadla • podlahové topení • elektrokotle • akumulační kotelny • sluneční kolektory • bazénové výměníky • podlahové topení • domácí vodárny • záložní zdroje k čerpadlům při výpadku proudu • prodej, montáže, servis a revize po celé ČR • paliva • odborné konzultace zdarma
Zpět na úvodní stránku
Aktuality * Novinky
VERNER
kotle na dřevo
interiérové kotle
automatické kotle na biomasu
Kotle na dřevo
Interiérový kotel 13/10, 13/10.1 a 13/10.2
Automatické kotle na PELETY,OBILÍ,BIOMASU
Doplňky Verner
Výrobci a prodejci paliva
PONAST automatické kotle na pelety
Tepelná čerpadla
Sluneční kolektory
VARIMATIK automatické kotle na uhlí
Záložní zdroje k čerpadlům - řeší výpadek proudu
Rekuperace a větrání
Akumulační nádrže/ zásobníkové ohřívače vody
KOTLÍKOVÁ DOTACE
NOVÁ ZELENÁ ÚSPORÁM dotace,certifikáty
Naše montáže-foto
Kombinace více zdrojů
Automatické kotle PONAST
Automatické kotle VERNER
Interierové kotle a krbová kamna VERNER
Kotle na dřevo VERNER
Automatické kotle VARIMATIK a VARIKOT
Sluneční kolektory REGULUS
Tepelná čerpadla Regulus CTC
Bytové domy , větší objekty
Thermorossi
Časté dotazy (FAQ)
VERNER -Interiérové kotle a krbová kamna
VERNER -Automatické kotle na pelety a obilí
VERNER -Kotle na dřevo
VERNER -Doplňky Verner
Co je to biomasa"
Varimatik automatické kotle na uhlí
Dotazy ohledně dotací "Zelená úsporám"
Výstavy
Pozvánka na výstavu
Přehled výstav
Fotografie z výstav
Ceníky, akce,slevy
Kde a kdy nás najdete
Odkazy
Zaměstnání
Kontakt
Liška Servis
Petr Liška
Nesvačily 139
Bystřice u Benešova
257 51
infolinka: 603 781 746
tel: 317 793 865
liska.servis@seznam.cz
zobrazit na mapy.cz
Infopanel
Doporučujeme
vše pro vaše hobby
Liška Servis
V automaticky řízených kotlích lze uhlím topit levně a pohodlně
Při současném růstu cen topných médií se mnozí z nás bedlivě rozhlížejí po trhu a hledají způsob, jak při vytápění svého domu ušetřit, či aspoň snížit náklady na otop. V současné době se nabízí vcelku osvědčené a levné tradiční palivo, a to hnědé uhlí. Topení uhlím však dnes v žádném případě neznamená šedě kouřící komíny a sírou páchnoucí vesnice. Uhlí je možné spalovat v automaticky řízených kotlích. Ty splňují současné požadavky na ekologii i na nízké provozní náklady. Na rozdíl od běžných odhořívacích kotlů navíc poskytují i komfort a pohodlí, protože je stačí naplňovat palivem jednou za den až dva. Podrobnosti o užitečných vlastnostech automaticky řízených kotlů Varimatik v následujícím rozhovoru prozradil jejich konstruktér a zkušený odborník Karel Milec z Krušnohorských strojíren Komořany.
Jaký je vlastně rozdíl mezi automaticky řízeným kotlem a běžným kotlem na spalování uhlí?
"Odlišnost je především v systému podávání paliva do prostoru spalování. Zatímco u klasického kotle je uhlí nasypáno do násypky, a odhoří buď na pevném roštu nebo přes něj směrem vzhůru. Automaticky řízený kotel má válcový otočný rošt, kde palivo hoří jen v horní části. Pouze tam je navíc přiváděn kyslík, takže hoření je velmi intenzivní. Roštový válec s palivem v automaticky řízeném kotli postupně krokuje, takže v okamžiku, kdy je topný systém vytopen na požadovanou teplotu, kotel se zastaví a hoření se utlumí. Kotel nespotřebovává další palivo a čeká na podnět, kdy má zase začít vyrábět teplo. U běžného odhořívacího kotle je to tak, že v něm jednou nasypané uhlí vždycky zcela shoří."
Znamená to, že automaticky řízený kotel opravdu nespálí všechno nasypané uhlí najednou?
"Ano. Tento typ kotlů umí vyčkat na další impuls, například z termostatu, až dva dny. Pak se na pokyn řídící automatické jednotky spustí ventilátor, který rozdmýchá žhavé uhlíky a proces topení pokračuje."
To je tedy opravdu velmi úsporný způsob spalování, že?
"V případě automaticky řízených kotlů je tepelná účinnost, tedy množství vytvořeného tepla na určitý objem uhlí, až 85%. U běžných kotlů se tepelná účinnost pohybuje mezi 55 až 60%."
V souvislosti s automaticky řízenými kotli je zmiňována i jejich ekologičnost. V čem spočívá?
"Jak jsem již zmínil proces spalování v automaticky řízených kotlích je velmi intenzivní. Navíc je k němu přiváděn potřebný vzduch jen do vymezeného prostoru, a tak po spálení v místě hoření nezbývá mnoho nadbytečného kyslíku, což omezuje tvorbu kysličníku uhelnatého. Zároveň je omezen výskyt spalin v prostoru hoření, což zase snižuje tvorbu oxidů dusíku, které také škodí životnímu prostředí. Emise síry pak jsou odvislé od používání vhodného paliva, je třeba volit nízkosirnaté uhlí, což je většinou upravené i vyhláškami měst a obcí."
V automaticky řízených kotlích Varimatik je možné topit pouze uhlím?
"Zatím je to tak, i když se zkoušejí i nová paliva z obnovitelných zdrojů. Převážně jsou to takzvané peletky, tedy granule, z dřevěných štepek, slámy a podobně. V ověřovací fázi je spalování kalů z čističek odpadních vod, které se ještě míchají s trávou nebo šťovíkem. Výhodou těchto biopaliv je, že mají velmi nízký obsah síry, takže ještě zvyšují ekologické spalování v automaticky řízených kotlích, ovšem nevýhodou je energetická a ekonomická náročnost těchto produktů. Musejí se někde vysušit, také mají nižší výhřevnost než hnědé uhlí, takže je zapotřebí až dvojnásobně většího objemu tohoto paliva. To znamená, že se prodraží jeho nákup a ještě je nutné mít mnohem větší skladovací prostory, než pro uskladnění uhlí."
Kde všude je vůbec možné použít automaticky řízené kotle na hnědé uhlí?
"Zjednodušeně řečeno všude tam, kde je instalován systém ústředního vytápění. Automaticky řízený kotel má svůj výměník, v němž spaliny ohřívají topné médium, většinou vodu. To je pak rozváděno v topném systému objektu, který kotel vytápí."
Jak velký objekt dokáže automaticky řízený kotel Varimatik vytopit?
"Záleží na volbě velikosti kotle. Jaký výkon je zapotřebí k vytopení určitého objektu, to se dá snadno vypočítat. Abych to zjednodušil, vyrábějí se kotle o výkonu 20 a 25 kW, které se používají především k vytápění rodinných domků, přes výkonové řady 45, 100, 300 až 500 kW, které slouží k vytápění větších objektů, velmi častou jsou využívány například ve školách či k vytápění skleníků v zahradnictvích. Největší kotle o výkonu 700 kW se instalují do centrálních kotelen sídlišť či do velkých výrobních podniků."
Můžete tedy na závěr shrnout přednosti automaticky řízených kotlů na hnědé uhlí?
"Především je to jejich ekonomický provoz, protože uhlí se spaluje pouze tehdy, kdy je skutečně potřeba vyrábět teplo. Náklady na provoz v rodinném domě se u automaticky řízeného kotle pohybují okolo devíti tisíc korun ročně, zatímco v případě běžných odhořívacích kotlů se cena otopu za rok blíží k patnácti tisícům korun. Mezi dalšími přednostmi automaticky řízených kotlů patří i jistý komfort obsluhy, to znamená, že při plném výkonu se nasypané palivo spotřebuje za 24 až 30 hodin. V případě pouhého temperování objektu, např. chata, chalupa, stačí kapacita naplněné násypky na 5 až 7 dní. Dále jsem už před tím také zmínil i vcelku ekologický způsob spalování, který je šetrný k životnímu prostředí."
Převzato ze serveru: www.ksk-as.cz
Teplo z uhlí nemusí poškozovat ovzduší!
Současné zdražování plynu a elektřiny podněcuje zájem lidí o jiné energetické zdroje k vytápění domů. Energetický regulační úřad nedávno oznámil nové ceny zemního plynu, který od 1. října podraží v průměru o 17,4 procenta. Mnohé domácnosti se proto vracejí k uhlí, které je nyní jednou z mála levných alternativ pro získání tepla. Často ale bývá zmiňována obava ze znečištění ovzduší při topení hnědým uhlím. Přitom existuje možnost, jak jím topit levně a zároveň ekologicky. Touto variantou jsou automaticky řízené kotle Varimatik. Ty splňují současné požadavky na ekologii i na nízké provozní náklady. Na rozdíl od běžných odhořívacích kotlů navíc poskytují i komfort a pohodlí, protože je stačí naplňovat palivem jednou za den až dva. Odlišnost mezi oběma typy kotlů je především v systému podávání paliva do prostoru spalování. U klasického kotle je uhlí nasypáno do násypky a odhoří naráz na pevném roštu. Automaticky řízený kotel má válcový otočný rošt, kde palivo hoří jen v horní části. Pouze tam je také přiváděn kyslík, takže hoření je velmi intenzivní a po spálení zbývá v kotli minimum kyslíku, což omezuje tvorbu kysličníku uhelnatého. Zároveň je omezen výskyt spalin v prostoru hoření, což zase snižuje tvorbu oxidů dusíku, který také patří mezi prvky škodící životnímu prostředí. Emise síry ze spáleného uhlí jsou pak odvislé od používání vhodného paliva, je třeba volit nízkosirnaté uhlí, což je většinou požadované i vyhláškami měst a obcí.
"Jak již bylo zmíněno, proces spalování hnědého uhlí v automaticky řízených kotlích Varimatik je velmi intenzivní. Jejich provoz je ekonomický, protože uhlí se spaluje pouze tehdy, kdy je skutečně potřeba vyrábět teplo. Roštový válec s palivem v automaticky řízeném kotli postupně krokuje, takže v okamžiku, kdy je topný systém vytopen na požadovanou teplotu, kotel se zastaví a hoření se utlumí. Kotel nespotřebovává další palivo a čeká na podnět, kdy má zase začít vyrábět teplo. U běžného odhořívacího kotle je to tak, že v něm jednou nasypané uhlí vždycky zcela shoří. Náklady na provoz v rodinném domě se tedy u automaticky řízeného kotle pohybují okolo 9000 korun ročně, zatímco v případě běžných odhořívacích kotlů se cena otopu za rok blíží k 15 000 korun," vysvětlil Vladimír Ctibor, vedoucí obchodu Varimatik s tím, že ekologický provoz automaticky řízených kotlů je dán i tím, že v nich nelze spalovat odpad a další nevhodné produkty, jak to často činí majitelé klasických kotlů. Právě takový přístup k topení má totiž na svědomí šedě kouřící komíny a nepříjemně páchnoucí a znečištěné ovzduší v obcích. Veškeré podrobnosti a informace o kotlích Varimatik získáte na
www.varimatik.cz
nebo na telefonním čísle 478 637 663.
Převzato ze serveru: www.ksk-as.cz
Nahoru
poslední aktualizace 12.8.2024(C) 2003 www.liska-servis.com design by
Labib & Ferpo